Blog

Technika diamentowa – co to jest i na czym polega?

Czas czytania: ok. 6 minut

Technika diamentowa tchnęła nowe życie w obróbkę betonu. Dotychczasowe zmagania z tym materiałem, zostały zastąpione szybką i precyzyjną pracą. Co miało na to wpływ? Na czym polega technika diamentowa? Gdzie się ją wykorzystuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Zaczynamy!

Artykuł w skrócie:

  1. Co to jest technika diamentowa?
  2. Zalety techniki diamentowej
  3. Co jest możliwe dzięki technice diamentowej?

Każdego dnia ekipy budowlane mają styczność z betonem. Na początku wszyscy go chwalą. To bowiem bardzo wytrzymały materiał, zapewnia więc stabilność konstrukcji. Później przychodzi czas na narzekanie na niego. Wykonanie otworów w betonie, cięcie, wymaga sporych pokładów cierpliwości. Do tego także sprzętu i ludzi nastawionych na trudną walkę. Co, gdyby sytuacja obróciła się o 180 stopni? Gdyby w pewnym momencie ktoś przyszedł i powiedział, że da się to wszystko zrobić lepiej, szybciej, zdecydowanie łatwiej? Coś takiego miało miejsce, kiedy do branży budowlanej wkroczyła technika diamentowa. Dziś to najbardziej pożądany sposób pracy z betonem. Dlaczego?

Co to jest technika diamentowa?

Samo słowo “technika” sugeruje określone podejście do jakiegoś tematu, sytuacji, problemu. W ujęciu budowlanym jest dokładnie tak samo. Technika diamentowa podchodzi bowiem do obróbki betonu w zupełnie nowy sposób. Nie wykorzystuje się już narzędzi, które mają problemy z wykonaniem otworów lub trzeba je wspomagać siłą fizyczną operatora. Nowoczesne wiertła, piły, liny zawierają w sobie cząsteczki pokruszonego diamentu. Co za tym idzie, wzmocniona została trwałość tych elementów, wpływająca jednocześnie w dość dużym stopniu na jakość pracy. Diament jest bowiem minerałem o niespotykanej odporności. Nic nie jest tak trwałe, jak on. Zatem jego zniszczenie graniczy z cudem. Wiedząc o tym, aż prosiło się o połączenie diamentów z branżą budowlaną. Efekt tego zabiegu jest piorunujący.

Zalety techniki diamentowej

Pokrycie narzędzi budowlanych pyłem diamentowym przyniosło niesamowite skutki dla całej branży. Okazało się bowiem, że praca z betonem może być o wiele łatwiejsza, niż dotychczas.

Wykorzystanie techniki diamentowej pozwala na zachowanie dużej precyzji wykonywanych prac. Cięcie, czy też wiercenie jest bardzo dokładne. Narzędzia zawierające pokruszone cząsteczki diamentu przechodzą przez beton bez żadnego problemu. Nie trzeba ich wspomagać dodatkową siłą fizyczną.

Dużą zaletą jest także brak negatywnego wpływu na pozostałą konstrukcję. “Diamentowe narzędzia” nie powodują drgań. Nie są więc one przenoszone na inne elementy. Tym samym nie dochodzi do przypadkowych uszkodzeń, co pozwala świadczyć usługi jeszcze wyższej jakości.

Wśród cech techniki diamentowej należy także wymienić oddziaływanie na otoczenie i pracowników budowlanych. Wykorzystywane narzędzia nie generują nadmiernego hałasu. Dodatkowo nie powodują powstawania pyłu, niebezpiecznego dla zdrowia i życia ludzi, przebywających w pobliżu takich prac.

Co jest możliwe dzięki technice diamentowej?

Wprowadzenie techniki diamentowej do branży budowlanej rzuciło nowe światło na wykonywanie usług. Zwłaszcza tych, które dotyczą obróbki betonu, a kojarzyły się ze żmudną i mało efektywną pracą.

Cięcie betonu

Beneficjentem nowoczesnego podejścia do betonu jest usługa jego cięcia. Wykonywana na potrzeby stworzenia dużych otworów, np. pod okna lub drzwi, przebiega teraz znacznie szybciej. Podobnie, jak cięcie nawierzchni, posadzek betonowych, ścian oraz stropów, np. na schody.

Wszystkie te prace przeprowadzane są teraz zdecydowanie szybciej. To zasługa techniki diamentowej, która wykorzystuje dodatkowo wodę do chłodzenia narzędzi. Nie trzeba zatem robić co chwila przerw, które mogłyby wydłużać cały proces. Stosowane w tego typu pracach narzędzia to różnego rodzaju piły, a także liny diamentowe.

Wiercenie w betonie

Drugim typem prac, na który wpłynęła technika diamentowa, jest wiercenie w betonie. Wykorzystywane wiertła na pierwszy rzut oka wyglądają, jak tradycyjne otwornice. Pokryte są jednak pokruszonym diamentem. To z kolei pozwala na tworzenie otworów o różnej średnicy i głębokości, ale w każdym przypadku bardzo precyzyjnych.

Technika diamentowa umożliwia rozmaite podejście do wiercenia. Nie tylko tradycyjne (okrągłe), ale również ”ściegiem” w celu otrzymania jeszcze większych otworów. Tutaj także wykorzystuje się wodę dla obniżenia temperatury narzędzi. Jest ona czynnikiem dodatkowo zapobiegającym rozprzestrzenianiu się pyłu krzemionkowego.

Tym samym wiercenie w betonie techniką diamentową pozwala na sprawne i efektywne przygotowanie otworów pod różne instalacje: energetyczne, gazowe, wodne. Można je przeprowadzić pod kątem, a także w sposób przelotowy i nieprzelotowy.

Podsumowanie

W ciągu ostatnich lat technika diamentowa zyskała ogromną grupę zwolenników. Znajdują się w niej wszyscy ci, którym nieobca jest praca z betonem. Stosowanie narzędzi pokrytych pyłem diamentowym pozwala na szybszą realizację usług. W dodatku są one bezpieczniejsze dla konstrukcji, a także otoczenia – z uwagi na brak wibracji oraz niewydzielanie pyłu krzemionkowego.

Jeśli interesuje Cię technika diamentowa, potrzebujesz wykonawcy usługi cięcia betonu lub wiercenia w nim, napisz do nas lub zadzwoń!