Blog

Kotwa chemiczna – co to jest, jak działa, gdzie stosować

Czas czytania: ok. 6 minut

Kotwa chemiczna to aktualnie najlepszy sposób łączenia materiałów, który jest wykorzystywany w budownictwie. Jej możliwości doceniane są zarówno w trakcie budowy domów, jak i dróg, tuneli oraz mostów. Co to jest kotwa chemiczna? Jak działa? Do jakich dokładnie prac jest wykorzystywana? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Artykuł w skrócie:

 1. Co to jest kotwa chemiczna?
 2. Kotwa chemiczna – gdzie jest stosowana?
 3. Jakie są rodzaje kotew chemicznych?
 4. Jakie są zalety kotew chemicznych?
 5. Jak wygląda aplikacja kotwy chemicznej?
 6. Podsumowanie

Przeczytaj także: Poszerzanie otworu drzwiowego w ścianie nośnej

Co to jest kotwa chemiczna?

W budownictwie coraz bardziej odchodzi się od rozwiązań typowo inwazyjnych, na rzecz tych, które są trwalsze, a przede wszystkim uniwersalne. Jednym z nich jest m.in. kotwa chemiczna. To specjalny rodzaj elastycznej masy, która składa się z żywicy oraz utwardzacza. Składniki te łączone są tuż przed iniekcją kotwy. W jej działaniu wykorzystywana jest siła adhezji, co ma ogromne znaczenie. Pozwala to na zrezygnowanie z rozwiązań opartych na rozpieraniu materiału, a co za tym idzie – również z wprowadzania nadprężeń.

Kotwa chemiczna sprzedawana jest w pojemnikach z dozownikiem. To najczęściej spotykana jej forma. Wspomniany pojemnik umieszcza się w pistolecie. Następnie mieszankę składającą się z żywicy oraz utwardzacza wstrzykuje się do otworu. Tam substancja zastyga, tworząc w efekcie mocne i pewne spoiwo.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Technika diamentowa – co to jest i na czym polega?

Kotwa chemiczna – gdzie jest stosowana?

Kotwa chemiczna jest powszechnie stosowana w branży budowlanej. Szczególnie wykorzystuje się ją w miejscach, gdzie tradycyjne rozwiązania są nieskuteczne lub mogą doprowadzić do uszkodzenia materiału. Można zatem zastosować kotwę chemiczną, aby wykonać mocowanie w betonie, cegle (nawet dziurawce), żelbecie, podłożu skalnym, asfalcie, konstrukcjach stalowych oraz drewnianych, a także w pustakach. W każdym z tych miejsc sprawdzi się doskonale, tworząc pewne i trwałe połączenie.

Kotwa chemiczna jest wykorzystywana podczas:

 • budowy całkowicie nowych obiektów budowlanych, 
 • przebudowy,
 • rozbudowy,
 • nadbudowy.

Przykłady zastosowania kotwy chemicznej:

 • prace remontowe,
 • naprawa gzymsów, nadproży, wykuszy,
 • mocowanie zawiasów,
 • mocowanie okien,
 • wzmocnienia starej konstrukcji,
 • łączenia w pobliżu krawędzi,
 • naprawa miejsc, gdzie dotychczas znajdowały się kotwy mechaniczne,
 • mocowanie szyn i prowadnic,
 • mocowanie barier ochronnych oraz energochłonnych,
 • mocowanie stalowych elementów podłoża.

Jakie są rodzaje kotew chemicznych?

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów kotew chemicznych:

 • kotwy z żywicy poliestrowej
 • kotwy z żywicy winyloestrowej,
 • kotwy z żywicy epoksydowo-akrylowej,
 • kotwy z żywicy epoksydowej.

Zobacz także: Pęknięty strop – jak wzmocnić, co zrobić, jak naprawić

Jakie są zalety kotew chemicznych?

Kotwy chemiczne są bardzo chętnie wybierane, zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Swoją popularność omawiane rozwiązanie zawdzięcza kilku ważnym zaletom:

 • brak tworzenia naprężeń w podłożu, w którym zastosowano kotwy chemiczne – dzięki temu nawet słabszy materiał nie ulega zniszczeniu na skutek naprężeń. Zaleta ta jest bardzo ważna również w kontekście stosowania mocowań przy krawędziach;
 • nośność – kotwa chemiczna jest bardzo wytrzymała, a co za tym idzie, pozwala na duże obciążenia materiału – również pulsacyjne;
 • szczelność – podczas iniekcji kotwy wypełnia ona wszystkie szczeliny, dzięki czemu jest wytrzymała i nie pozwala na powstawanie pęknięć. Jednocześnie uniemożliwia przedostawanie się do otworu wody;
 • uniwersalność – kotwy chemiczne można wykorzystać do mocowań wykonywanych w różnych materiałach, zarówno pełnych, jak i niepełnych.

Przeczytaj również: Cięcie betonu na mokro czy na sucho?

Jak wygląda aplikacja kotwy chemicznej?

Stosowanie kotwy chemicznej to wybór optymalnego i komfortowego rozwiązania. Procedura związana z ich wklejaniem przebiega następująco:

 1. Kontrola podłoża – w jej ramach sprawdzane jest, w jakim podłożu będzie wykonywane mocowanie, a także czy możliwe jest napotkanie ewentualnych przeszkód. W tym celu wykonuje się pomiary ferroscanem.
 2. Wiercenie otworu w podłożu – w zależności od podłoża wykorzystuje się różne sposoby wiercenia: z udarem, bez udaru, a także stosując technikę diamentową.
 3. Gradowanie powstałego otworu – czyli frezowanie otworu.
 4. Czyszczenie otworu – w powstałym otworze może znajdować się pył oraz kurz, dlatego konieczne jest jego dokładne oczyszczenie. Wykonuje się je za pośrednictwem odpowiedniego ciśnienia, a także z wykorzystaniem tzw. wyciora (szczotki).
 5. Aplikacja kotwy chemicznej w otworze – iniekcja mieszanki przeprowadzana jest do oczyszczonego otworu mocowania.
 6. Kontrola wykonanej kotwy – po utwardzeniu kotwy chemicznej sprawdzany jest nacisk, a także ilość tonażu.

Podsumowanie

Kotwa chemiczna to najlepszy sposób wykonywania mocowań w różnych podłożach – pełnych i niepełnych. Składa się ona z mieszanki żywicy oraz utwardzacza. Takie połączenie gwarantuje wysoki poziom nośności, szczelność, a także brak naprężeń. Dzięki temu z powodzeniem kotwa chemiczna wypiera inne znane rozwiązania. Można ją wykorzystać zarówno podczas prac remontowych, jak i w trakcie budowy nowych obiektów oraz rozbudowy.