Blog

Cięcie betonu na mokro czy na sucho?

Czas czytania: ok. 7 minut

Beton to nadal jeden z najlepszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Ma on szereg zalet, ale też jedną wadę – ciężko się z nim pracuje. Wykonywanie otworów, czy to okiennych, czy potrzebnych do przeprowadzenia instalacji elektrycznych lub wodnych, możliwe jest dzięki cięciu materiału przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu. Tu zatem rodzi się pytanie, cięcie betonu na mokro czy na sucho? Która z tych technik jest lepsza i wydajniejsza?

Artykuł w skrócie:

  1. Diamentowe cięcie betonu
  2. Cięcie betonu na mokro
  3. Cięcie betonu na sucho
  4. Co wybrać? Cięcie na mokro czy na sucho?
  5. Podsumowanie

Właściwości betonu sprawiają, że jego pozycja w budownictwie jest niezachwiana. Materiał ten odzwierciedla się wysokim poziomem trwałości. Beton jest chętnie stosowany także z uwagi na wysoki poziom jego twardości, a zarazem odporność na czynniki atmosferyczne oraz mechaniczne. Ta ostatnia cecha jest jednocześnie jego wadą, kiedy patrzymy na materiał przez pryzmat jego obróbki. Cięcie betonu jest bowiem przedsięwzięciem, wymagającym zaangażowania właściwego sprzętu, który sobie z nim poradzi oraz fachowca, wiedzącego, jak efektywnie przeprowadzić ten proces. Ułatwieniem w tego typu pracy jest zastosowanie techniki diamentowej.

Diamentowe cięcie betonu

Nie od dziś wiadomo, że beton nie jest wdzięcznym materiałem, jeśli chcemy wykonać otwory na okna, na drzwi, czy też potrzebne do przeprowadzenia rozmaitych instalacji, np. elektrycznych. Dlatego też poszukuje się nowych rozwiązań, które pomogą w jego obróbce. Cięcie betonu techniką diamentową jest właśnie takim sposobem. Stykają się tu bowiem dwa twarde materiały – beton oraz diament. Minerał, o którym piszemy, jest najtwardszym, występującym na naszej planecie. Jego uszkodzenie możliwe jest tylko podczas kontaktu z innym diamentem. Z tego też względu zaczęto go wykorzystywać do tworzenia narzędzi potrzebnych do pracy w najtrudniejszych warunkach. Tarcze stosowane w tym przypadku do cięcia betonu, pokryte są pyłem diamentowym. To z kolei pozwala na najwyższą efektywność i zachowanie precyzji wykonywanych otworów. Praca z betonem jest bardzo ciężka, jednak w kontakcie z tarczami pił pokrytymi diamentem, bezapelacyjnie im się poddaje. Pozostaje jedynie wybór, cięcie na mokro czy na sucho. Obie te formy mają swoje zalety, ale która jest lepsza?

Cięcie betonu na mokro

Technika diamentowa pozwala na cięcie betonu na mokro. Co to oznacza? Do pracującej piły dostarczane są odpowiednie ilości wody. Jej zadaniem jest schłodzenie obracającej się tarczy. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie bardzo głębokich nacięć bez obaw, że narzędzie będzie zbytnio nagrzane. Tarcze diamentowe wykorzystywane do cięcia betonu na mokro pracują z dużymi prędkościami. Woda sprawia, że są one bardziej wydajne, a przy tym pozwalają na zachowanie wysokiej precyzji w tworzeniu otworów. Warto podkreślić, że to także sposób na zwiększenie żywotności tarczy, która jest schładzana i nie ulega uszkodzeniom. Stosowanie wody, to także sposób na zmniejszenie rozprzestrzeniania się pyłu krzemionkowego. Znajduje się on w konstrukcjach betonowych. Dopóki w nich przebywa, nie wpływa negatywnie na ludzi. Sytuacja się zmienia, kiedy w trakcie pracy piły przedostaje się on do powietrza. Wtedy może być wdychany przez osoby przebywające w okolicy wykonywanego cięcia. Zalegając w płucach, negatywnie wpływa na zdrowie, a nawet życie człowieka. Żeby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, ekipy pracujące przy tego typu zleceniach, stosują dodatkowo odkurzacze, pochłaniające pył krzemionkowy. Warto podkreślić, że stosowana do cięcia woda umożliwia także zmniejszenie poziomu hałasu, jaki jest emitowany w trakcie przecinania konstrukcji z twardego materiału.

Cięcie betonu na sucho

Inną z kolei techniką jest cięcie betonu na sucho. W tym przypadku stosuje się specjalne tarcze, które znacząco się różnią od tych, które są wykorzystywane w przypadku wykonywania nacięć na mokro. Są one przede wszystkim spawane laserowo i zawierają duże przestrzenie między kolejnymi segmentami. Celem takiego zabiegu jest sprawne odprowadzanie ciepła powstające w wyniku kontaktu obracającej się tarczy z twardym betonem. Powietrze jest zatem jedynym sposobem na schłodzenie takiej tarczy. Niestety cięcie jest wtedy też mniej precyzyjne, niż ma to miejsce w pracach z wykorzystaniem wody. Samo wykonywanie nacięć nie jest procesem ciągłym, muszą być stosowane przerwy, a powstające szczeliny są dość płytkie. Spowodowane jest to możliwością przegrzania tarczy, a także jej niskimi obrotami. Przy szybkich mogłaby ulec znacznemu uszkodzeniu. Wadą cięcia betonu na sucho jest również ilość emitowanego pyłu krzemionkowego. Jest on sporym zagrożeniem dla płuc pracowników, jeśli jest przez nich wdychany wraz z powietrzem. Dlatego też wykonywanie nacięć w betonie na sucho przewidziane jest do mniejszych prac, np. dekoracyjnych.

Co wybrać? Cięcie na mokro czy na sucho?

Wybór odpowiedniego sposobu wykonywania nacięć w betonie zależy od efektu, jaki ma być uzyskany. W przypadku głębokich otworów, wymagających wysokiej precyzji, odpowiednie będzie cięcie betonu na mokro. Jest ono bardziej efektywne i pozwala na pracę na dużych powierzchniach. Ponadto jest to metoda bardziej bezpieczna z uwagi na ciągłe chłodzenie tarczy wodą i tym samym zmniejszanie ilości rozprzestrzeniającego się pyłu krzemionkowego. Kiedy jednak zależy nam na otworach na małej głębokości, a także mniej precyzyjnych, właściwe będzie cięcie betonu na sucho.

Podsumowanie

Technika diamentowa to bardzo efektywny sposób cięcia twardego betonu. Wykorzystuje się w tym celu specjalnie przygotowane tarcze. Są one pokryte pyłem diamentowym, gwarantującym skuteczność w wykonywaniu otworów w betonie. Dysponując odpowiednim sprzętem, możemy wybierać pomiędzy cięciem na mokro lub na sucho. Pierwszy sposób wykorzystuje wodę do chłodzenia tarczy, a co za tym idzie, pozwala na bardzo szybkie obroty oraz głębsze nacięcia na dużej powierzchni. Druga metoda stosowana jest zazwyczaj na małych przestrzeniach – jedynym sposobem obniżającym temperaturę ostrza jest powietrze. To z kolei pozwala na wykonywanie nacięć na małej głębokości, ale przy zachowaniu mniejszej precyzji.