Blog

Poszerzanie otworu drzwiowego w ścianie nośnej

Czas czytania: ok. 7 minut

Może się zdarzyć, że podczas remontu pojawi się konieczność powiększenia otworu na drzwi w Twoim domu lub mieszkaniu. W przypadku ścian działowych nie stanowi to większego problemu. Kiedy jednak chcesz wykonać poszerzanie otworu drzwiowego w ścianie nośnej, potrzebujesz sprawdzonych sposobów, aby wykonać to zadanie szybko, pewnie i bez uszczerbku dla pozostałej konstrukcji. Poznaj 2 techniki, które są skuteczne i bezpieczne w takich sytuacjach.

Artykuł w skrócie:

 1. Ściana nośna, czyli uważaj, co i jak z nią robisz!
 2. Poszerzanie otworu drzwiowego w ścianie nośnej przy pomocy wycinania w betonie
 3. Taśmy węglowe, które wzmocnią konstrukcję po wykonaniu otworu w ścianie nośnej
 4. Podsumowanie

Na samą myśl o pracach remontowo-budowlanych pojawiają się skojarzenia z ciężkim sprzętem, brudem, kurzem, hałasem i przeciągającym się procesem. Nie inaczej jest w przypadku zwiększenia wymiarów otworu na drzwi. Dotychczas proces ten przebiegał w skomplikowany sposób. Wymagał ogromnego zaangażowania i kucia. To szczególnie niebezpieczne, gdy otwór na drzwi ma być powiększony w ścianie nośnej. Naruszenie jej konstrukcji może spowodować katastrofę. Dlaczego trzeba do tego typu prac podejść w nowoczesny sposób. Rozwiązaniem tego problemu jest cięcie betonu techniką diamentową oraz wzmocnienie konstrukcji za pomocą taśm.

Ściana nośna, czyli uważaj, co i jak z nią robisz!

Profesjonalni budowlańcy zdają sobie sprawę z tego, z jakim ryzykiem wiąże się ingerowanie w ścianę nośną budynku. Jej rola jest szczególna i niezmiernie ważna. Ściana nośna podtrzymuje całą konstrukcję budynku. To na niej opierają się pozostałe elementy, które tworzą dom lub mieszkanie. Ścian nośnych w budynku jest kilka i wyróżniamy:

 • wariant zewnętrzny,
 • wariant wewnętrzny.

Ściany nośne muszą spełniać wymagania w zakresie:

 • izolacyjności termicznej,
 • nośności,
 • izolacyjności akustycznej,
 • odporności ogniowej
 • wysokiej wytrzymałości.

Jeśli zdecydujesz się naruszyć którąkolwiek ścianę nośną, wiedz, że grozi to niebezpieczeństwem. Takie działanie ma wpływ na całą konstrukcję budynku. Może spowodować zniszczenia, jak np. zawalenie się domu. Powodem będzie niedostateczne przenoszenie ciężaru budynku i podtrzymywanie konstrukcji.

Przeczytaj także: Jak wyciąć w stropie otwór na schody?

Poszerzanie otworu drzwiowego w ścianie nośnej przy pomocy wycinania w betonie

Okazuje się, że cały proces zwiększania otworu na drzwi możesz zrealizować w bezpieczny sposób. Nowoczesne wycinanie w betonie techniką diamentową daje większe możliwości w tym zakresie, a jednocześnie skupia się na bezpieczeństwie dla pozostałych elementów.

Technika diamentowa, czyli wydajne narzędzia

Wycinanie w betonie z wykorzystaniem techniki diamentowej to zastosowanie bardzo wydajnych pił. Ich specyfikacja opiera się o pokrycie cząsteczkami najtwardszego minerału. To pozwala pile pracować bardzo szybko, a przy tym niesamowicie precyzyjnie. Poszerzanie otworu drzwiowego w ścianie nośnej wykonywane taką techniką umożliwia uzyskanie idealnych wymiarów, zgodnych z Twoimi oczekiwaniami i parametrami wskazanymi przez konstruktora. Ponadto w grę wchodzą także idealne kąty cięcia, co wpływa na estetykę uzyskanego efektu.

Szybkie wycinanie w betonie

Kolejną najbardziej charakterystyczną cechą techniki diamentowej i wycinania w betonie jest szybkość działania. Otwory można wykonywać w bardzo szybkim tempie. Pomaga w tym zastosowanie wody, która schładza piłę. Znika więc konieczność przerywania pracy, wywołana zbytnim nagrzaniem się narzędzia. Korzystanie z takiej techniki ogranicza także hałas. Praca piły jest cicha, dzięki czemu jest komfortowa dla operatora oraz osób, które są blisko niego.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Istotne w wykonywaniu otworów jest również bezpieczeństwo. Tu musimy je rozpatrywać w dwóch kategoriach: dotyczącego pozostałej konstrukcji oraz osób, które przebywają w otoczeniu wykonywanych prac. Piła do wycinania otworów w betonie techniką diamentową nie wywołuje nadmiernych drgań. Pozostałe elementy budynku są dzięki temu nienaruszone. Ponadto schładzanie piły wodą, ogranicza wydzielanie się pyłu krzemionkowego z betonu.

Zobacz, co zrobić, gdy jest za mało zbrojenia.

Taśmy węglowe, które wzmocnią konstrukcję po wykonaniu otworu w ścianie nośnej

Jakiekolwiek działanie naruszające ścianę nośną jest bardzo niebezpieczne dla całego budynku. Dlatego też trzeba zadbać o wzmocnienie pozostałych elementów. W tym przypadku również technologia dostarczyła rozwiązań, które są skuteczniejsze od dotychczasowych.

Taśmy węglowe to nowoczesny sposób wzmocnienia konstrukcji budynku. Jest ono szczególnie przydatne, kiedy poszerzanie otworu drzwiowego wykonywane było w ścianie nośnej. Cała procedura polega na:

 • określeniu parametrów konstrukcyjnych budynku,
 • wyprodukowaniu taśm węglowych o odpowiednich parametrach,
 • przygotowaniu matryc epoksydowych,
 • przyklejeniu taśm.

Powyższe działanie ma bardzo pozytywny wpływ na budynek. Taśmy węglowe jednocześnie go wzmacniają, ale także nie powodują dodatkowego obciążenia. Zapewniają skuteczny sposób na zapobieganie niszczenia konstrukcji na skutek naruszenia ściany nośnej.

Jak wzmocnić pęknięty strop? Dowiesz się z tego artykułu!

Podsumowanie

Wykonanie poszerzania otworu drzwiowego w ścianie nośnej możesz wykonać szybko i łatwo. Pomoże Ci w tym skorzystanie z wycinania betonu techniką diamentową. To nowoczesne rozwiązanie, które wyróżnia się skutecznością oraz bezpieczeństwem. Jego uzupełnieniem w zakresie zwiększania otworu na drzwi, są taśmy węglowe. Wzmocnią one konstrukcję budynku po ingerencji w ścianę nośną, której zadaniem jest zapewnianie stabilności.