Blog

Beton architektoniczny – co to jest?

Czas czytania: ok. 6 minut

Beton kojarzy się z surowością, która zazwyczaj jest przykrywana dodatkowymi warstwami. Jednak nie w każdym przypadku. Beton architektoniczny pojawia się w budynkach coraz częściej, zdobywając uznanie – zarówno pod względem wizualnym, jak i praktycznym. Wykorzystuje się go wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Co to jest beton architektoniczny? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Artykuł w skrócie:

 1. Co to jest beton?
 2. Co to jest beton architektoniczny?
 3. Z czego powstaje beton architektoniczny?
 4. Do czego jest wykorzystywany beton architektoniczny?
 5. Na co zwrócić uwagę, decydując się na zastosowanie betonu architektonicznego?
 6. Podsumowanie

Przeczytaj także: Pęknięty strop – jak wzmocnić, co zrobić, jak naprawić

Co to jest beton?

Zanim przejdziemy do wyjaśniania, co to jest beton architektoniczny, przypomnimy zasadnicze informacje o samym materiale. Jest on bowiem podstawą budownictwa. Stosuje się go zarówno w przypadku stawiania domów, jak i tworzenia nawierzchni na drogach, czy też budowaniu mostów. Beton jest wynikiem połączenia surowców, takich, jak: kruszywo, woda, a także spoiwo hydrauliczne. W efekcie powstaje materiał, który jest trwały i odporny na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Ma on również swoje wady. Jedną z nich jest ciężka obróbka po zaschnięciu. Na szczęście możemy temu zaradzić, wykorzystując technikę diamentową.

Co to jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny tak naprawdę to w znacznej części ten sam materiał, o którym pisaliśmy wyżej. Jednak w tym przypadku bardziej dopracowany pod względem wizualnym. Okazuje się bowiem, że właściwości estetyczne betonu architektonicznego doskonale sprawdzają się w wykończeniach wnętrz. Oczywiście muszą być przy tym odpowiednio trwałe. Dlatego też podczas procesu tworzenia betonu architektonicznego zwraca się szczególną uwagę na jakość produkcji. Ważny jest również sposób nakładania betonu. Dzięki temu powstaje materiał, który nie wymaga dodatkowej obróbki, np. położenia tynku. Beton architektoniczny ma bowiem odpowiednią strukturę, porowatość, a nawet barwę, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Cięcie betonu na mokro czy na sucho?

Z czego powstaje beton architektoniczny?

Podstawowe składniki betonu architektonicznego nie zmieniają się w stosunku do ogólnego założenia względem tego materiału. Nadal potrzebne jest spoiwo, kruszywo oraz woda. Zmienia się jednak jakość poszczególnych składników, a także pojawiają nowe – o czym mowa w kolejnym akapicie. Przykładem może być spoiwo. Do betonu architektonicznego stosuje się je zazwyczaj w postaci cementu hutniczego. Wymaga on dłuższego niż zwykle procesu produkcyjnego, ale ma to swoje zalety. Dzięki temu beton architektoniczny nabiera odpowiedniego poziomu wytrzymałości. Jest on odporny na siarczany, a także możliwość spękania pod wpływem ciepła.

To jednak nie koniec różnic w składzie. W betonie architektonicznym pojawiają się dodatkowo plastyfikatory oraz upłynniacze. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie ilości wody, jaka znajduje się w mieszance. Dodatkowo zwiększają plastyczność i urabialność samego materiału, co pozwala na uformowanie właściwej struktury.

Przeczytaj także: Jak wyciąć w stropie otwór na schody?

Do czego jest wykorzystywany beton architektoniczny?

Beton architektoniczny bardzo często nazywany jest ozdobnym oraz dekoracyjnym. Nic w tym dziwnego – stosuje się go głównie dla zwiększenia atrakcyjności wizualnej obiektu budowlanego. Najczęściej robi się to za pośrednictwem płyt betonowych.

Beton architektoniczny wykorzystywany jest do:

 • aranżacji wnętrz,
 • tworzenia elewacji zewnętrznych,
 • budowania nawierzchni w ogrodach,
 • ozdabiania tarasów,
 • tworzenia ozdobnych liter,
 • rzeźb,
 • pomników,
 • tworzenia mebli ogrodowych,
 • budowania ogrodzeń.
 • konstruowania blatów kuchennych,
 • tworzenia blatów łazienkowych,
 • obudowy kominów,
 • obudowy wanny,
 • budowania schodów,
 • stworzenia posadzki.

Zobacz także: Poszerzanie otworu drzwiowego w ścianie nośnej

Na co zwrócić uwagę, decydując się na zastosowanie betonu architektonicznego?

Beton architektoniczny stanowi ciekawą formę dekoracyjną. Jednak zanim zaczniemy się nim zachwycać na naszych ścianach lub w ogrodzie, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

 • jakość podstawowych składników wykorzystanych do stworzenia materiału,
 • jakość plastyfikatorów oraz upłynniaczy,
 • sposób, w jaki został przygotowany materiał,
 • proporcje wszystkich składników podstawowych oraz dodatkowych,
 • jakość przygotowanych szalunków,
 • jakość wykonawstwa.

Podsumowanie

Mogłoby się wydawać, że taki surowy materiał, jakim jest beton, raczej nie będzie wykorzystywany do prac wykończeniowych. Jednak beton architektoniczny zmienia to spojrzenie. Materiał ten wykorzystywany jest do stworzenia ciekawie wyglądających przestrzeni wewnętrznych, a także elewacji. Co więcej, beton architektoniczny stosuje się również do budowy ogrodzeń, nawierzchni, posadzki, a także obudowy kominków. Po ten materiał inwestorzy sięgają chętnie w przypadku domów jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, a także siedzib firm. Okazuje się więc, że beton architektoniczny, chociaż surowy, może być wspaniałym sposobem na wykończenie wnętrz.