Blog

Pęknięty strop – jak wzmocnić, co zrobić, jak naprawić

Czas czytania: ok. 6 minut

Wiele budynków zmaga się ze zjawiskiem, które niepokoi ich właścicieli. Pęknięty strop potrafi wywołać poruszenie, ale jest to całkowicie usprawiedliwiane. Może on bowiem doprowadzić do katastrofy budowlanej, której nikt nie chce. Jak zatem postępować z takim zjawiskiem? Jak wzmocnić pęknięty strop? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu!

Artykuł w skrócie:

  1. Co to jest strop?
  2. Dlaczego strop pęka?
  3. Wzmacnianie pękniętego stropu taśmami węglowymi
  4. Jak wzmacniamy strop taśmami węglowymi?
  5. Podsumowanie

Na poruszany w tym tekście problem narażeni są niestety wszyscy właściciele budynków. Pęknięty strop spędza sen z powiek, ponieważ każdy obawia się jego następstwa. Zarówno pod kątem ewentualnych szkód, jak i naprawy. Nie sposób samemu ocenić, czy to, co zobaczymy na stropie, jest już bardzo poważną usterką, czy jednak trochę mniejszą. Mimo wszystko, każdą trzeba naprawić, aby nie postępowała dalej i nie zagrażała budynkowi oraz znajdującym się w nim osobom. Metod, aby to wykonać, jest wiele. Tradycyjne coraz częściej odchodzą do lamusa, ustępując miejsca nowocześniejszym. To, co niegdyś mogło wydawać nam się najbardziej skuteczne, na tle najnowszych rozwiązań wypadać może dość blado. Zwłaszcza że wykorzystywanie taśm węglowych do tego celu polecane jest przez znaczne grono specjalistów. Ważne jednak, aby ich stosowanie było przeprowadzane przez wykwalifikowaną ekipę, która wie, jak do tego tematu podejść i go zrealizować bez zastrzeżeń.

Co to jest strop?

Przypomnijmy sobie najpierw, co to jest strop, aby uporządkować naszą wiedzę. To konstrukcja wykonywana w płaszczyźnie poziomej. Celem stropu jest oddzielenie kolejnych kondygnacji budynku. Najłatwiej zobrazować to na przykładzie bloku. Jeśli nad naszym mieszkaniem znajduje się następne, to między nimi zawarty jest właśnie strop. Jego zewnętrzne części stanowią dla nas sufit, dla sąsiadów zaś podłogę. Również, kiedy mieszkamy na parterze takiego budynku, nasza podłoga jest stropem.

Dlaczego strop pęka?

Pęknięty strop nie od razu musi budzić w nas najczarniejsze myśli. Dobrze jednak wiedzieć, że to też problem, którego rozwiązania nie można odkładać na później. Dlaczego w ogóle strop pęka? To może być wynik wielu działań. Niestety dotykają one zarówno całkowicie nowych budynków, jak i już istniejących wiele lat. Jedną z przyczyn pękania jest nadmierne ugięcie się stropu. Szczególnie jest to widoczne w przypadku budynków stojących wiele długich lat. Pęknięcia pojawiają się również w trakcie osiadania gruntu. Narusza on wtedy konstrukcję budynku, w efekcie czego może dochodzić do uszkodzenia stropu. To oczywiście nie wszystkie powody. Kolejne niestety są związane z wadliwym wykonaniem tej konstrukcji. Już na etapie projektowania mogą pojawić się błędy, które znajdą swoje odzwierciedlenie w gotowym stropie. Na jego trwałość mają również wpływ materiały. Jeśli zostaną wykorzystane te o niskiej jakości, możemy spodziewać się w przyszłości problemów. Do błędów dochodzi także już podczas wykonywanych prac przez ekipę budowlaną. To wszystko przekłada się na powstawanie pęknięć, zagrażających całej konstrukcji. Pamiętać bowiem musimy, że strop przerzuca ciężar na elementy nośne, a zatem ściany.

Wzmacnianie pękniętego stropu taśmami węglowymi

Ekipy budowlane mogą zaoferować wiele możliwości wzmacniania stropu. My jednak skupiamy się na nowoczesnej metodzie, którą z powodzeniem stosujemy u naszych klientów. To wykorzystanie taśm węglowych Sika do naprawy pękniętego stropu. Nie stanowią one dodatkowego obciążenia, ponieważ są lekkie. Właściwości taśm sprawiają, że są one odporne na rozciąganie. Tym samym pozwalają na efektywne rozwiązanie problemu z pękającym stropem.

Jak wzmacniamy strop taśmami węglowymi?

Wspomnieliśmy już, że ciężko jest we własnym zakresie ocenić uszkodzenia stropu. Najlepiej, aby zostały one skontrolowane przez konstruktora, który sprawdzi poziom pęknięcia, a także jego przyczynę. Wtedy będziemy mieć najbardziej rzetelne informacje i obraz całej sytuacji. Konstruktor swoje spostrzeżenia oraz ocenę pęknięć przedstawi projektantowi. On z kolei przygotuje dalszy plan działania, łącznie ze specyfikacją techniczną taśm. Jednocześnie zlecone zostanie ich stworzenie, zgodnie z projektem. Powstałe taśmy węglowe trzeba następnie przymocować, aby rozwiązać problem z uszkodzonym stropem. Czynimy to za pośrednictwem matrycy stworzonej z żywicy epoksydowej. Proces ten wymaga odpowiedniej wiedzy teoretycznej i praktycznej. W jego trakcie powinno się postępować zgodnie ze sztuką budowlaną, a także doświadczeniem w zakresie korzystania z taśm węglowych. Naprawa nie może więc wywoływać dalszej destrukcji stropu. Skorzystanie z takiego sposobu gwarantuje usunięcie powstałych jego ugięć, a zatem rozwiązanie problemu.

Podsumowanie

Pękający strop nie jest rzeczą nienaprawialną. Można go wzmocnić za pomocą wielu rozwiązań. Te tradycyjne jednak nie zawsze rozwiązują problem w pełnym zakresie. Dlatego też korzystanie z taśm węglowych do naprawy pękniętego stropu jest skuteczniejsze. Materiał ten jest bardzo wytrzymały i odporny na korozję. Jest on również bardziej estetyczny od dotychczas stosowanych rozwiązań. Taśmy są bowiem cienkie i długie, dzięki czemu jednym materiałem można pokryć odpowiedni odcinek stropu.