Blog

Co zrobić, gdy jest za mało zbrojenia?

Czas czytania: ok. 8 minut

Wznoszenie nowych konstrukcji to odpowiedzialne zajęcie. Wszystkie budynki muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby nie dochodziło do ich niszczenia. Co zrobić, gdy w trakcie ich użytkowania okaże się, że jest za mało zbrojenia? Ten kluczowy element wpływający na stabilność konstrukcji da się w pewien sposób uzupełnić. Sprawdźmy, jak i czym tego dokonać.

Artykuł w skrócie:

  1. Co to jest zbrojenie?
  2. Sytuacje, w których może się okazać, że jest za mało zbrojenia
  3. Co zrobić, jeśli jest za mało zbrojenia?
  4. Jak przebiega wzmacnianie konstrukcji betonowych taśmami węglowymi?
  5. Podsumowanie

Beton jest najtwardszym materiałem, który ma zastosowanie w budownictwie. Wykorzystuje się go do wznoszenia różnego rodzaju budynków, ale także i specjalistycznych konstrukcji. Żeby był jeszcze bardziej odporny, stosuje się odpowiedni rodzaj zbrojenia. Element ten jest bardzo ważny i nie powinno się o nim zapominać. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może się okazać, że jest za mało zbrojenia. Wtedy też wiele osób sięgnęłoby po tradycyjne metody jego uzupełniania. Wśród nich wymienia się najczęściej dodawanie kolejnych stalowych komponentów, a także dodatkowe betonowanie. To jednak rozwiązania bardzo czasochłonne i skomplikowane. Okazuje się, że są inne możliwości, bardziej przyszłościowe. Dlatego też fachowcy od wzmacniania konstrukcji betonowych sięgają po taśmy węglowe, kształtki oraz maty. Mają one szereg zalet, które są wykorzystywane w najtrudniejszych sytuacjach.

Co to jest zbrojenie?

Kiedy powstaje nowy budynek lub inna specjalistyczna konstrukcja, konieczne jest wykonanie zbrojenia. Czym ono w ogóle jest? To jeden z najważniejszych elementów budowy, ponieważ oddziałuje na beton. Wpływa na jego wytrzymałość, a także rozciąganie. To sposób na unikanie niszczenia betonu, w tym również jego pękanie. Najczęściej do tego typu zadań wykorzystuje się stalowe pręty o odpowiedniej długości oraz grubości. Ważne jest wtedy odpowiednie ich ułożenie. Aby zbrojenie było właściwe, potrzebne jest zachowanie odpowiedniej odległości między kolejnymi prętami oraz ich całkowita ilość. Żeby móc w ogóle mówić o takich parametrach, niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich wyliczeń przez projektanta. Oprócz prętów spotkać można także stalowe kształtowniki, które również sprawdzają się w roli zbrojenia betonu.

Sytuacje, w których może się okazać, że jest za mało zbrojenia

Zbrojenie jest na tyle ważnym elementem, że nie powinno się go lekceważyć. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może się okazać, iż jest go za mało. Najczęściej dzieje się to, w przypadku chęci zwiększenia obciążenia, które ma oddziaływać na betonową konstrukcję stropu. Za mało zbrojenia to również wynik uszkodzenia elementów nośnych. Podobnie, kiedy mamy do czynienia ze zmianami schematu statycznego. Przed tego typu stanem rzeczy projektanci starają się zabezpieczyć budynek już na etapie projektowania. Niestety wtedy też może dochodzić do błędów w obliczeniach. Pomyłki pojawiają się także w trakcie wykonywania zbrojenia. Wspomniane sytuacje dają się we znaki, zwłaszcza kiedy dochodzi do zmiany właściciela budynku. Przykładem może być nowy gospodarz wielkopowierzchniowego sklepu. Kiedy zdecyduje się wstawić nowe wyposażenie, np. w postaci mebli, a następnie uzupełni je artykułami, może okazać się, że strop nie wytrzyma takiego obciążenia. Wtedy też rozwiązaniem problemu za małej ilości zbrojenia, jest wzmacnianie konstrukcji betonowych.

Co zrobić, jeśli jest za mało zbrojenia?

Kiedy jest za mało zbrojenia, wiele ekip budowlanych sięga po stare sposoby, aby zmienić tę sytuację. Przeważnie polegają one na dodatkowym betonowaniu bądź uzupełnianiu konstrukcji kolejnymi stalowymi prętami. Może i jest to skuteczna metoda, ale bardzo czasochłonna i wymagająca ogromnego zaangażowania na każdym etapie jej realizowania. Musimy jednak pamiętać, że to nie jedyne sposoby na wzmocnienie konstrukcji betonowej. Idąc z duchem czasu i spoglądając na postęp technologiczny, sięga się po coraz ciekawsze i równie sprawdzone rozwiązania. Takim jest właśnie wykorzystanie taśm węglowych Sika, kształtek oraz mat. Ich niewątpliwą zaletą jest estetyczny wygląd w porównaniu do pozostałych rozwiązań. Taśmy są dość cienkie, przeważnie mają grubość mieszczącą się w przedziale 1,2 – 1,4 mm. Stosuje się je na zewnątrz elementu, a dzięki wspomnianym wymiarom, nie zajmują wiele miejsca. Dlatego też można je wykorzystywać w kilku warstwach, a nawet krzyżować w jednej płaszczyźnie. Taśmy węglowe charakteryzują się bardzo wysokim poziomem wytrzymałości na rozciąganie, a także niewielkim ciężarem. Można je stosować o dowolnych długościach. Warto zwrócić uwagę, że to także rozwiązanie odzwierciedlające się wysoką wytrzymałością zmęczeniową.

Jak przebiega wzmacnianie konstrukcji betonowych taśmami węglowymi?

Stosowanie taśm węglowych w sytuacjach, gdy stwierdzone zostanie, że jest za mało zbrojenia, powinno być przeprowadzane przez wykwalifikowane ekipy. Jest to bardzo ważne z uwagi na charakterystykę wykorzystywanego materiału oraz potrzebną wiedzę popartą doświadczeniem. Zanim jednak przystąpi się do wzmacniania tym sposobem konstrukcji, konieczne jest dokonanie odpowiednich pomiarów. Wykonuje je konstruktor, który bada poziom obciążenia np. stropu. Wynik jego prac trafia do projektanta, który zajmuje się sporządzeniem właściwych parametrów dla taśmy węglowej oraz sposobu jej wykorzystania. Kolejny krok to przygotowanie materiału oraz powierzenie projektu wykonawcy. Ten zaś przeprowadza próby twardości oraz czepności betonu, co jest niezbędne dla właściwego zrealizowania zadania. Na koniec taśma węglowa zatapiana jest w specjalnej matrycy, powstałej z żywicy epoksydowej.

Podsumowanie

Wzmacnianie konstrukcji betonowych to sposób na rozwiązanie problemu za małej ilości zbrojenia. Ten czołowy element zatopiony w betonie wpływa na jego wytrzymałość także na obciążenia. Kiedy jest za mało zbrojenia, nie ma konieczności korzystania z dotychczas najpowszechniejszych sposobów, czyli dodatkowych prętów stalowych. Można wybrać taśmy węglowe, które są bardzo wytrzymałe, a przy tym bardziej estetyczne. Warto jednak pamiętać, że prace związane z ich stosowaniem powinny być przeprowadzane przez doświadczone w tym względzie ekipy, aby uzyskać najlepszy efekt.