Blog

Wiertnica diamentowa – co to jest i do czego jest wykorzystywana

Czas czytania: ok. 7 minut

W technice diamentowej najważniejsze są precyzja oraz szybkość działania. Dlatego wykorzystuje się narzędzia specjalnie stworzone do takiego działania. Jednym z nich jest wiertnica diamentowa. Jej sposób pracy oraz wiertła, które można do niej podłączyć, gwarantują efektywne tworzenie otworów w betonie. Przekonaj się, jak działa wiertnica diamentowa i do czego jest wykorzystywana.

Artykuł w skrócie:

  1. Wiertnica diamentowa – niezbędne narzędzie do wiercenia w betonie
  2. Do czego wykorzystywana jest wiertnica diamentowa?

Coraz popularniejsza technika diamentowa realizowana jest za pośrednictwem dwóch rodzajów działań: wiercenia oraz cięcia. To sposób na obróbkę betonu, który wyróżnia się dużą skutecznością. Dzięki technice diamentowej można realizować zlecenia na rozmaitej wielkości otwory w znacznie szybszym tempie, niż dotychczas. Bezpośredni wpływ na to ma charakterystyka wiertnicy diamentowej, a także stosowane do niej wiertła. Pozwalają one na pracę z betonem, która jest nieszkodliwa dla budynku oraz ludzi. Co za tym idzie, możemy realizować zlecenia, dostarczając klientom najwyższą jakość usług.

Przeczytaj także: Jak wyciąć w stropie otwór na schody?

Wiertnica diamentowa – niezbędne narzędzie do wiercenia w betonie

Głównym celem techniki diamentowej jest precyzyjne tworzenie otworów w konstrukcjach betonowych. Wykorzystywane jest do tego specjalne narzędzie. Wiertnica diamentowa może występować z rozmaitą specyfikacją. Każda jednak skutecznie radzi sobie z tak twardym materiałem, jakim jest beton.

Wyróżnić możemy wiertnice diamentowe do pracy:

  • z ręki,
  • ze statywu.

Narzędzia te wyposażone są w silniki o odpowiedniej mocy – jest ona zależna od:

  • podłoża, do którego jest przeznaczona,
  • średnicy wykonywanych otworów.

Wiertnica diamentowa ręczna przydaje się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie otworów o średnicach do ok. 162 mm. Wtedy operator nie potrzebuje dodatkowego wsparcia mechanicznego (np. podpory), do wykonania pracy. Z kolei otwory o większej średnicy wymagają bardziej zaawansowanej konstrukcji. Wiertnica do takich celów wyposażona jest w statyw. Dzięki temu duże otwory są tak samo precyzyjne, jak małe, a przy tym praca z narzędziem jest bardziej komfortowa i efektywna.

Wiertnica pracuje w sposób bezgłośny, co ma znaczenie podczas realizacji zleceń w piętrowych budynkach. Wtedy też osoby przebywające w sąsiednich mieszkaniach, czy pracownicy biur, mogą funkcjonować bez nadmiernego hałasu.

Praca wiertnicy może odbywać się:

  • na sucho,
  • na mokro – wtedy też narzędzie wyposażone jest w specjalną konstrukcję, która pozwala na stałe doprowadzanie wody.

Wiertnica, która wykonuje otwory z użyciem wody, jest przez nią schładzana. Wtedy też narzędzie może pracować bez przerwy. Woda bowiem ogranicza nagrzewanie się wiertła. Ponadto zapobiega wydzielaniu się kurzu oraz pyłu krzemionkowego, który jest bardzo groźny dla człowieka.

Do czego wykorzystywana jest wiertnica diamentowa?

Wiertnica diamentowa ma zastosowanie przy wszelkich możliwych otworach, które należy wykonać w betonie. Prace z wykorzystaniem takiego narzędzia można przeprowadzać w całkowicie nowych konstrukcjach, jak i już istniejących. Technika diamentowa stała się najlepszym rozwiązaniem do obróbki betonu, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Zobacz, do czego można wykorzystać wiertnicę diamentową.

Tworzenie otworów na okablowanie

W nowych mieszkaniach konieczne jest przygotowanie otworów do okablowania. Przejścia pomiędzy pomieszczeniami wymagają precyzji. Wtedy też stosuje się wiertnice diamentowe, dzięki którym można stworzyć otwory o niewielkiej średnicy. Przepuszcza się nimi okablowanie elektryczne, telewizyjne, czy też do podłączenia internetu.

Przygotowanie otworów dla rurociągów

Podobnie, jak w wyżej wymienionej sytuacji, technika diamentowa jest świetnym sposobem na przygotowanie otworów dla rurociągów. Można je stworzyć o rozmaitych rozmiarach, dostosowanych do wymagań oraz specyfikacji technicznej.

Przeczytaj także: Cięcie betonu na mokro, czy na sucho?

Wiercenie otworów pod instalacje hydrauliczne i gazowe

Kolejnym celem, do którego można wykorzystać wiertnicę diamentową, jest stworzenie dużych otworów dla instalacji hydraulicznych, czy gazowych. Narzędzie umożliwia przygotowanie ich pod różnym kątem. To w znacznym stopniu przyspiesza realizację inwestycji.

Wiercenie pod instalacje kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne w każdym budynku odpowiadają za odprowadzanie zużytego powietrza oraz doprowadzanie świeżego. W tym celu należy wykonać odpowiednie otwory, które umożliwią poprowadzenie przewodów. Wiertnica diamentowa również tutaj znajdzie swoje zastosowanie.

Przewierty podczas budowy wiaduktów i mostów

W trakcie budowania wiaduktów i mostów również niezbędne jest wykonanie otworów. Tzw. przewierty pomiędzy kolejnymi konstrukcjami betonowymi możliwe są do zrealizowana przy wykorzystaniu omawianych wiertnic. Duże średnice otworów mogą być wykonywane odpowiednim wiertłem lub też przy zastosowaniu wiercenia ściegiem.

Podsumowanie

Wiertnica diamentowa to podstawowe narzędzie do skutecznej pracy z betonem. Jego obróbka przebiega w szybkim tempie. Wiercenie w betonie techniką diamentową jest bardzo precyzyjne. Krawędzie powstałych otworów są gładkie. Ponadto wiertnica pracuje w sposób bezudarowy. Nie przenosi wibracji na pozostałe elementy konstrukcyjne budynku. Narzędzie umożliwia tworzenie otworów o małych średnicach, typowo pod instalacje kablowe, jak i większych, np. dla przewiertów.